Web Tasarım Ekibi 7/24 : 0507 770 07 27

duyarlı resimler
Web Tasarım Merkezi

SEO'lar yapay zeka destekli aramayı nasıl benimseyebilir?

İşte Google'ın yapay zeka geçmişine, son gelişmelerin sektörü nasıl etkilediğine ve SEO'ların değişen zamana ayak uydurmak için neler yapabileceğine bir göz atın.

Yapay zeka destekli aramaya yönelik yarış kızışıyor. Google'da Bard varken Microsoft'ta Bing Chat var .

Yine de birçok kişi, tüm bu gelişmelerin içerik oluşturucular ve daha geniş yayıncılık endüstrisi için ne anlama geldiği konusunda endişeli .

Aramada yapay zekayı benimsemek kaçınılmazdır. Ancak bazı SEO'ların homurdanmasına neden olan sorunlar da ele alınmalıdır.

Bu makalede, Google'ın AI geçmişine ve SEO'ların değişen zamana ayak uydurmak için neler yapabileceğine bakacağım.

Google'ın uzun yapay zeka geçmişi
Google, birkaç yıldır AI ile ilgileniyor. Arama motoru AI teknolojisini her tanıttığında, bir tepki var.

RankBrain'i hatırladınız mı ? 2015 yılında kullanıma sunulan bu teknoloji, Google'ın sıralama amaçları ve ötesi için arama motoru algoritmalarına sunduğu uzun bir AI teknolojileri dizisinin ilkiydi .

Bu, çoğumuzun hafife aldığı büyük bir ilerleme.

Birkaç yıl öncesine kadar Google, böyle bir kaynağın gerçekten aradığınız şeyle ilgilenip ilgilenmediğini bilmeden, anahtar kelimeleri bunları içeren sayfalarla eşleştiriyordu.

Günümüzde, Google'ın yalnızca anahtar kelimeleri içerikle eşleştirmek yerine ne aradığımızı anlamasını bekliyoruz.

Semantik arama (veya "anlamlı" arama) hala yeni bir gelişmedir ve nadiren tam olarak anlaşılmaktadır.

Spam yapay zekası verimsizdir - sonunda SEO büyüyebilir
Spam gönderenler, aramada sıralamak için gereken birçok karmaşık öğeye rağmen Google'ı kandırmaya çalışıyor. Google'ı ve arama yapanları tekrar kandırmak için AI teknolojisini kötüye kullanmaya çalışıyorlar.

Google'ın bir adım önde olmasına ve sonuçları aktif olarak gözden geçirip insan dilinde yanıt verecek bir yapay zeka sunmasına şaşmamalı.

Artık etik SEO'lar nihayet sevinebilir. Spam gönderenler, belirli sıralama faktörlerini kandırmanın basit yollarıyla yapay zekayı kandıramazlar.

Google, makine öğrenimi ile şüpheli görünen sonuçları daha verimli bir şekilde bulabilir ve belirleyebilir.

Daha az gidilen yolu takip edenler ve kestirme yollar aramak yerine asıl işe yatırım yapanlar ödüllendirilecektir.

SEO sonunda bir disiplin olarak büyüyebilir ve hala okuldaki çocuklar gibi kopya çekebileceklerini düşünen SEO'lar bireysel olarak büyümek zorunda kalacaklar.

Kişiler'den ayrıca (PAA) soruları ve yapay zeka ile geliştirilmiş sorulara yanıtlar da sorun
Geçmişte, Google yalnızca siz ona bir şey sorduğunuzda eşleşen bir soru bulup bulamayacaklarına bakıyordu. Günümüzde, cevabı doğrudan arayabilirler.

Bu nedenle, yalnızca aynı sorunun sorulduğu Quora gibi forumları veya Soru-Cevap sitelerini bulmak yerine, çoğu durumda soruyu belirtmeden zaten yanıtlayan web sayfalarını sunarlar.

Harika değil mi? Eski yöntem, optimize etmek için oldukça külfetliydi. Soruları SSS tarzında tekrarlamanız ve ardından çok özel bir şekilde yanıtlamanız gerekiyordu.

Artık Google, mevcut içeriğinizi inceler ve yanıtları ayrıştırır.

PAA sonuçları genellikle bununla ilgilidir. Yine de AI, bu süreci daha da karmaşık ve akıcı hale getiriyor. En iyi durumda, daha fazla soru ve yanıt aramak yerine bir yapay zeka ile konuşabilirsiniz.

Korku genellikle irrasyoneldir ve genellikle hayatta kalma içgüdülerine dayanır.
Neden bu kadar çok insan Google'ın yeni Bard yapay zekasından korkuyor? Mantıklı geliyor? Bir adım geri atalım ve genel olarak korkuya bakalım.

Neden korktuğunuzu incelediğinizde, korkunun kelimenin tam anlamıyla genellikle mantıksız olduğunu ve çoğu durumda yalnızca bilinmeyen durumlara verilen otomatik bir tepki olduğunu fark edeceksiniz .

Milyonlarca yıl önceki amfibi atalarımızdan evrim sırasında miras aldığımız "kertenkele beyninizde" yerleşik ilkel hayatta kalma içgüdülerine dayanır .

kertenkele misin Hayır. Artık ormanda yaşamıyoruz.

Peki Google Bard neden bu kadar korkutucu? Bu yeni. Bundan ne bekleyeceğimizi bilmiyoruz.

Değişim geliyor demektir. İnsanlar genel olarak değişimden korkarlar. Kendilerini güvende hissettirdiği için istikrarlı rutinlerini tercih ederler.

Bard, SEO'yu gereksiz kılacak ve yayıncılar iflas edecek mi?

Google, içerik oluşturuculara, Bard'ın yanıtlarını tükürmek için ihtiyaç duyduğu yemi verme konusunda güveniyor.

Yayıncılık sektörünü yok edemezler yoksa oturdukları ağaç dalı keserler, bir Alman deyişiyle.

Er ya da geç, Google'ın içinden ve dışından gelen baskı, onları kaynak göstermeye ve yayıncılara buna göre ödeme yapmaya zorlayacaktır.

Arama pazarlamacılarının güvendiği günlük haber bültenini edinin.

Search Engine Land'i gelen kutunuza alın
Şartlara bakın.

Google'ın Bard'ıyla nasıl başa çıkılır? Konuş!
Ne yazık ki, şu an itibariyle, SEO'ların ve yayıncıların dile getirdiği en kötü korkulardan bazıları tamamen mantıksız değil gibi görünüyor.

Google'ın Bard'ın ilk sürümleri, alıntıları olmadığı için kaynaklara gerektiği gibi atıfta bulunmuyor .

Bunu bildiren ilk uzmanlardan biri, bunu göstermek için Twitter'da kendi sitesinden ve diğer hoşnutsuz içerik oluşturuculardan örnekler paylaşan popüler arama uzmanı Glenn Gabe idi.

"Evet, gönderilerimin yanıtlarının Bard aracılığıyla da göründüğünü gördüm. (...) Google, arama uygulamasının aşağı akış bağlantılarını içermesi gerektiğini söylüyor. Bunun nasıl olacağını göreceğiz. Yakından izliyor olacağım".

Insider Intelligence'ın İçerikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Henry Powderly , konuyu LinkedIn'de oldukça dokunaklı bir şekilde özetliyor :

"İçerik oluşturucuların, özellikle arama bağlamında yapay zeka konusunda bu kadar endişelenmesinin nedeni budur.

Yapay zekanın öncülü, hiçbir şeyin orijinal olmadığı ve her yanıtın, yapay zekanın başkaları (internet gibi) tarafından oluşturulan geniş bir bilgi kitaplığı üzerinde eğitilmesinin bir sonucu olduğudur.

Google'ın alıntı politikası hayal kırıklığı yaratıyor ve platformlarla yapılan Faustian pazarlık yayıncılarının ve yaratıcılarının tehlikelerini bir kez daha ortaya koyuyor."

(Boşluk için bir paragraf ekledim ve orijinal alıntıdaki bir yazım hatasını düzelttim.)

Judicuos Inc.'in kurucusu Sean Work de bu gönderinin altına yaptığı yoruma dikkat çekiyor:

"Evet, iyi görünmüyor. Ayrıca yapay zeka aramasında bulduğum en büyük sorunu da çözmüyor: Kaynakları inceleyemezsen bilginin doğru olup olmadığını nasıl anlarsın? Pek çok yanlış buldum. Buraya kadar bilgi."

Öte yandan Bing, yapay zeka destekli yanıtlarıyla içerik oluşturuculara itibar eder . Kaynaklara yönlendiren satır içi bağlantılar vardır.

Tam bağlantı metin bağlantıları yerine bilimsel dipnotlarda olduğu gibi, üst simgede çoğunlukla küçük sayılar olduğu için uygulama hala kusurludur, ancak bu bir başlangıçtır.

Bu , 2017'de zaten tanıttıkları yapay zeka tabanlı yanıtların bazılarına çok benziyor . Yani teknik olarak mümkün. Bu şekilde etik olarak da uygun.

Görünüşe göre, bu uygun kredi eksikliği sorunu nedeniyle Google üzerinde artan bir baskıya ihtiyacımız var, bu nedenle içerik oluşturucular adına hareket etmek zorunda kalıyorlar. Öyleyse konuşma zamanı!

Aksi takdirde, yasa koyucuların davayı yayıncılar için açıklamasına kadar yıllarca beklememiz gerekebilir. O zamana kadar, çoğu zaten iflas etmiş olabilir.

Korkunun ve bunun sonucunda ortaya çıkan öfkenin, yalnızca, rakipleriniz saldırıya uğradığında sertleşip yalnızca kendilerini savunacağından, genellikle geri tepen öfkeli eylemlere yol açtığını unutmayın. Dürüst bir tartışmayı hedefleyin.

İçerik yaratıcıları ve yayıncılardan oluşan geniş bir koalisyon gidişatı değiştirebilir.

Geçmişte, Google'ın büyük ölçekli kullanıcı (ve diğer) geri bildirimlerine dayalı olarak tartışmalı özellikler üzerinde geri adım attığına veya bunları düzelttiğine tanık oldum.

Google, "bu yazar hakkında" odaklı en son EEAT'lerinde ve kullanıcıların bilgileri doğrulamasına izin veren içerik oluşturuculara odaklanan diğer arama özelliklerinde insan yazarlara odaklanmaya başladı bile.

Yazarlara AI aramasında da neden itibar etmiyorsunuz?

Google'ın Bard'ı için nasıl optimize edilir?
Google üzerindeki baskı bir şeydir. Bireysel olarak aramada yapay zeka destekli sohbet robotu özelliklerinin gerçekliğiyle yüzleşmek başka bir şeydir.

Bazı özelliklerde ince ayar yapılırken diğerlerinin aynı kalabileceğini varsayarsak, Google'ın Bard'ı için bir SEO uygulayıcısı olarak optimize etmeye ilişkin bazı erken fikirleri burada bulabilirsiniz.

Bunu yazarken, henüz Bard özelliklerine kendim erişemiyorum. Beta testi ABD ve İngiltere pazarlarıyla sınırlıdır ve ben Almanya'da yaşıyorum.

Bununla birlikte, Bard'ın nasıl çalıştığına ve neye benzediğine dair ilk bakışlara dayanarak, bunun için SEO'nun ne anlama gelebileceği konusunda zaten bazı fikirlerim vardı.

Sakin olun ve SEO açık
Öncelikle, geçmişte Soru-Cevap arama özelliklerini ve sohbet robotu abartılarını gördüm.

Wolfram Alpha'yı (yapay zeka destekli "Google katili" olarak da bilinir) hatırlıyor musunuz ?

Google'ın ve Bing AI'nın özelliklerinin şimdi yaptığı gibi çalışır. Arama sonuçları yerine cevaplar aldınız. Yine de, yutturmacadan yıllar sonra Wolfram Alpha şimdi nerede?

Meraklılardan ve bilim adamlarından oluşan küçük ama özel bir kullanıcı tabanına sahiptir.

Aynı şekilde, son yıllarda sohbet botlarını tanıtan çoğu web sitesi, yalnızca gerçek insan temasını rahatsız etmeyi ve ertelemeyi başaran , zayıf kullanıcı deneyimine sahipti .

Şahsen, bir web sitesinde yalnızca dikkatimi dağıtmayan ve gerçek insanların ortaya çıkması için beni daha uzun süre sırada bekletmeyen tek bir sohbet robotu görmedim.

Peki insanlar şimdi yaptıkları gibi bir şeyi hızla başarmak yerine Google ile sohbet etmek mi isteyecekler?

Bazıları yapacak, ancak çoğunluk aramakla yetinebilir.

Ayrıca, sorulara dayalı bir arama motoru (yani, Ask Jeeves (daha sonra Ask.com) başarısız oldu . Tarih burada tekerrür ediyor olabilir.

Microsoft, yıllar önce Office'e "akıllı" bir yardımcı eklediğinde , hızla web'de alay konusu oldu. Başka bir Microsoft yapay zeka sohbet robotu , birkaç gün genel kullanımdan sonra tükürmeye başladığı ırkçı hakaretler nedeniyle rütbesi düşürüldü .

AI artık daha akıllı, ancak zamanımızı çalmadan günlük görevlerde bize yardımcı olabilir mi?

Çoğu durumda, arama yapanların acelesi vardır ve hızlı çözümler isterler. Yapay zeka bunları sağlayabildiğinde, yapay zekayı kullanacaklardır.

Google ile daha uzun süre sohbet etmek istisna olacaktır.

Bu nedenle sakin olun ve aşağıdakiler gibi en iyi uygulamalarla ilgilenmeye devam edin:

Pazar ve anahtar kelime araştırması.
Yararlı içerik oluşturma.
Bağlantıları ve teşhiri çekmek.
Modern SEO, AI destekli aramaları da optimize etmek için zaten iyi donanımlıdır.

Soruları sor ve cevapla
Yapay zeka ile geliştirilmiş arama özellikleri söz konusu olduğunda bir şey açıktır: bunlar çoğunlukla sorular ve konuşmalarla ilgilidir.

Anahtar kelime aramak yerine Google veya Bing ile sohbet ediyoruz.
Arama sonucu snippet'lerini, özellikleri ve hatta reklamları görmek yerine, tam cümlelerle yazılmış cevapları görüyoruz.
Bir kez aramak veya arayıp geri dönmek yerine, aslında AI ile konuşuyoruz.
Ana AI kullanım durumunun chatbot işlevselliği olduğu göz önüne alındığında, sohbet arama özelliği şaşırtıcı değil.

Birçoğu - Google içinde bile - sohbet robotu özelliklerinin gerçek aramanın yerini alamayacağını savunuyor .

Ve gerçekten de, belirli bir sorgu ve yanıt hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizde, Google sizi asıl yanıtın öne çıkan bir snippet'in parçası olduğu arama sonuçlarına geri gönderir.

Aynı zamanda, son yıllarda Google'da patlayan PAA veya "insanlar da soruyor" uygulamasının mantıklı bir devamı.

Zaten bu soruların yalnızca Google kullanıcıları tarafından sorulmadığı, aynı zamanda otomatik olarak oluşturulduğu varsayılmıştı. Yanıtlar yeniden yazılır veya birçok arama sonucundan çıkarılır.

Şu andan itibaren, AI yanıtları Google tarafından "orijinal içerik" olarak kabul ediliyor, bu nedenle kaynaklara doğrudan bağlantı yok. Bu ne anlama gelir? Asıl cevapta belirtilen ürün, hizmet ve markanızı alın.

En iyi durumda, kendinizle ilgili bir soruyu yanıtlayabilirsiniz ve Google, yapay zekasını kullanarak bunu örnekleyecektir.

Bu nedenle, birisi arama pazarlaması haberleri için en iyi kaynak hangisi diye sorduğunda?

İdeal olarak, tam olarak şunu belirten bir sayfanız veya yayınınız vardır: Search Engine Land, arama motoru pazarlaması haberleri için en iyi kaynaktır.

Elbette, başkası söylemeden kendinle övünmek ve en iyisi olduğunu ilan etmek istemezsin. Birisi yaptığında, ideal olarak hakkında veya referans sayfanızda onlardan alıntı yaparsınız.

Google'ın AI yanıtlarında da öne çıkarması için, sizi öven kişinin orijinal sayfasını da bağladığınızdan emin olun.

Diğer sorularla daha kolay olacak. Sadece tarif et:

Ürün veya hizmetinizin belirli kullanım durumları için nasıl yararlı olduğu.
Rakip ürünleri iyi tanımak ne kadar harika bir alternatif.
Aracınızı kullanarak kendinizi veya işinizi nasıl geliştirebilirsiniz.
Önemli bilgiler olmadan övünmeye veya bir şey beyan etmeye gerek yok.

Trafiğe değil görünürlüğe odaklanın
Son örnekle ilgili bir şey fark ettiniz mi? Google'ın Bard yanıtlarında yalnızca bir ad veya markadan bu şekilde bahsederek "yüksek sıradasınız".

Elbette, hala varsayımsal, ancak şu anda kesin olan bir şey var: arama trafiğinin gösterişli metriği gelecekte daha az önemli olacak.

Bunun yerine, insanlar doğrudan Google Bard'dan öneriler alacak ve ardından sitenizi ziyaret etmek yerine ürününüzü Amazon'da veya en ucuz olduğu yerden satın alacak.

Veya belki de ürünlerinizi veya hizmetlerinizi özel olarak sattığınızda yine de trafiği alırsınız - sonuçta.

Google sizi önerecek ve ardından insanlar, sağlanmaları durumunda bağlantıları aramak veya tıklamak zorunda kalacak.

Genel olarak çevrimiçi görünürlüğünüz her iki durumda da belirleyici ölçüm olacaktır.

Yani artık mesele ziyaretlerden çok görünürlükle ilgili. Bu, insanların gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalara gitmeyi bırakıp çevrimiçi mağazaları ziyaret etmeye başladıkları zamanki değişime benziyor.

Artık çoğu durumda web sitelerini ziyaret etmeniz bile gerekmiyor. Muhtemelen doğrudan Google üzerinden satın alma konusunda size yardımcı olunacaktır.

Yine de Google, yanıtlarını web'den alacağından, yalnızca kendi sitenizde değil, başka bir yerde adınızın geçmesi gerekecek.

Google'ın Bard'ı hem bir tehdit hem de bir fırsat
Özetleyelim: Google'ın Bard'ı gerçekten de arama davranışını bazı çok önemli şekillerde etkileyebilir. Bu iyi bir haber mi yoksa kötü bir haber mi?

Mecazi olarak konuşursak, çılgınca geçmişe tutunursanız ve gerçek mekanda faaliyet gösteren dükkânınızda kalmakta ısrar ederseniz, bu kötü ve tehditkardır.

Barnes ve Noble web'i kucaklayacak kadar hızlı değildi ve bu nedenle sonradan görme Amazon onları kolayca geride bıraktı.

Aynı zamanda iyi haber! Şimdi başka bir büyük fırsat anı. Çabalarını destekleyen gösterişli metrikler olmadan bile AI özelliklerini optimize edenler bir sonraki kazananlar olabilir.

Bu nedenle, Google Bard'ı şimdi bir SEO olarak benimsemek daha iyidir, aksi takdirde partiye çok geç kalabilirsiniz.

Ads ve Analytics'te Neler Kaldırılacak

Neden umursayalım? Bu, Google Ads'de bu modelleri kullanmaya devam eden herkesi etkileyecektir. Veriye dayalı ilişkilendirme formülü her reklamveren için farklı olduğundan ve görünür olmadığından, son tıklama olmayan her şeyi izlemek çok daha zor olacaktır.

Devamını Oku

AI, SEO yu Etkiler mi

Google'ın sıralama sistemi, yüksek kaliteli içeriği ödüllendirmek için tasarlanmıştır. Arama sıralamalarını manipüle etmek için içerik oluşturmak için otomasyon kullanmak terimleri ihlal ederken, harika içerik oluşturmanıza yardımcı olması için AI kullanmak mümkündür.

Devamını Oku

Akıllıca Çalışmanız İçin Verimlilik

Yoğun bir web tasarım ajansında Proje Yöneticisi olarak, kaliteli işlerin zamanında ve bütçe dahilinde teslim edilmesini sağlamak benim işim. Bunu yaptığımızdan emin olmak için etrafımdaki ekibe güvenmem gerekiyor. İhtiyacım olduğunda teslim edeceklerini bilmem gerekiyor.

Devamını Oku

Amazon için SEO'nuzu Artırmak

Amazon, ticari ortamda muazzam bir varlığa sahiptir. Bir Amazon SEO stratejisine sahip olmak , başarılı olmak isteyen ve ürün listeleme puanlarını iyileştirmek için bir plan tasarlaması gereken satıcılar için idealdir. Rakipler okyanusunda kalabalığın arasından sıyrılmanızı sağlayacak

Devamını Oku

Basit ve Etkili İçerik Oluşturma

Daha önce düzen ve tasarım için açılış sayfası kullanan mevcut web sitelerini yenilemek için bize geldiler. Bu teknik birkaç yıl önce popülerdi, ancak artık kullanıcılarla içerik arasına bir engel koyduğu için bir web sitesini ziyaret eden kullanıcılar için bir engel olarak görülüyor.

Devamını Oku

Başarılı Bir Proje Sunmak

Bir plan oluşturun, paylaşın ve yönetin - onu oluşturmak için zaman ayırın ve başkalarıyla paylaşmadan önce üzerinde biraz oturun. Dahil olan herkes buna uyma konusundaki rolünü anlayana kadar onu daha geniş bir kitleyle paylaşmayın. Planın değişip değişmediğini kilit paydaşlara bildirin

Devamını Oku

Blog Yazmanın Faydaları

Bir işletme blogu, web sitenize trafik çekmenin ideal bir yoludur, çünkü eklediğiniz içerik SEO'yu destekler . Google gibi arama motorları, kullanıcıların arama yapmak istedikleri amaca hizmet eden kaliteli içeriğe olumlu bakar ve bu, 2022'deki 'yardımcı içerik güncellemelerinin' ardından özel bir odak noktası haline geldi.

Devamını Oku

Canlı Sohbet Artıları ve Eksileri

Eski, güncel olmayan web siteleri güncellendikçe ve yeni web siteleri kullanıma sunuldukça, QR kodlarından minimalist tasarımlara (ve aradaki her şeye) kadar bir dizi trendin yeniden ortaya çıkmaya başladığını görüyoruz. Biraz moda endüstrisinde olduğu gibi, bir dizi retro özelliğin ana sahneye geri döndüğünü gördük.

Devamını Oku

Çöpe Atılmayacak Kartvizit Tasarla

Kartvizit, işletmenizle ilgili tüm temel bilgileri içeren küçük, basılı bir karttır. Bu, normalde şirket adınız, iletişim bilgileriniz ve marka logonuz gibi ayrıntıları içerecektir. Bir kartvizit genellikle bir kredi kartı boyutunda olduğundan cüzdanınıza veya el çantanıza rahatlıkla konulabilir.

Devamını Oku

Dijital Pazarlama Geleneksel Pazarlama

Pandemi, sayısız yüz yüze toplantının yerini alarak dijital iletişim ve işbirliği trendini kesinlikle hızlandırdı. Alıcıların masalarından kalkmadan dijital stantlarda gezinmelerine ve çevrimiçi ürün tanıtımlarını görmelerine olanak tanıyan sanal ticaret fuarları bile var, bu da ürün ve hizmetlerin geleneksel pazarlama

Devamını Oku

Dijital Pazarlama Hatası

Dijital pazarlama, adından da anlaşılacağı gibi, dijital teknoloji kullanılarak ürün veya hizmetlerin pazarlanmasıdır. Dijital pazarlama, e-posta, sosyal medya, arama motorları ve web siteleri gibi dijital kanallar kullanılarak yürütülebilir. Bir dijital kampanya oluşturmadan veya başlatmadan önce dijital pazarlama hakkında bilgi edinmek faydalıdır.

Devamını Oku

Dijital Pazarlama İle İşinizi Büyütün

Dijital pazarlama, hedef müşterilerinize ulaşmanın en verimli ve etkili yollarından biridir. Arama motorları, sosyal medya ve e-posta gibi dijital kanalları kullanarak, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha fazla kişiyle daha kısa sürede ve daha düşük maliyetle bağlantı kurabilirsiniz.

Devamını Oku

Dijital Pazarlama Reklam Platformları

Mobil ve masaüstü tartışması söz konusu olduğunda, daha fazla web trafiği içermesine rağmen mobilin aslında masaüstü satın alımlarını desteklediğini bilmek sizi şaşırtabilir. Masaüstü cihazlarda dönüşüm oranları iki kat daha yüksekken, tüketicilermobil cihazlarında göz atınbir karara vardığında.

Devamını Oku

Dijital Pazarlamada Olası Satış Nedir

İnternet sayesinde, bir işletmeyi pazarlamak artık bir gazeteye ilan vermek veya sokakta el ilanları dağıtmak kadar kolay değil. Öne çıkmak ve para kazanmak için güçlü bir müşteri adayı oluşturma stratejisine ihtiyacınız var. Bu makalede, müşteri adayı oluşturmanın ne olduğunu

Devamını Oku

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Pazarlama, işletmeler için güçlü bir araçtır. Potansiyel müşterilerinizi hizmetinize abone olmaya veya ürününüzü satın almaya ikna etmek amacıyla bağlantı kurmanıza olanak tanır. Bununla birlikte, uzun bir süre pazarlama, pahalı TV reklamları ve reklam panoları için ödeme yapabilecek köklü kuruluşlara ayrılmıştı.

Devamını Oku

Dijital Pazarlamanın Sonu Gelecek mi?

Bazıları ne kadar inkar etmek istese de, sosyal medya ve çevrimiçi varlık herkesin hayatına dokunuyor. İster kişisel ister iş olsun, hayatın her alanında, dünya büyük ölçüde internetin etrafında dönüyor gibi görünüyor. Bu, son yıllarda dijital pazarlamanın, çevrimiçi olarak müşterilere

Devamını Oku

Doğrudan Yanıt Reklamcılığı

Doğrudan yanıt reklamcılığı, hedef kitleden anında yanıt almayı amaçlayan bir reklam türüdür. Doğrudan yanıt reklamcılığının amacı, tüketicileri ücretsiz deneme için kaydolma, rezervasyon yaptırma, form doldurma veya satın alma gibi belirli bir eylemde bulunmaya teşvik etmektir.

Devamını Oku

Durgunlukta Pazarlama

Bir durgunlukta, işletmeler daha akıllıca çalışmak ve hedeflerine öncelik vermek zorundadır. Bir pazarlamacı olarak, pazarlama bütçenizi harcama konusunda stratejik olmalısınız. "Gerçekçi olarak pazarlamaya ne kadar para harcayabilirim?" diye merak edebilirsiniz. veya "sınırlı kaynaklarla en iyi yatırım getirisini nasıl elde edebilirim?

Devamını Oku

En iyi ChatGPT Alternatifleri

Gerçek zamanlı veriler arıyorsanız ve özellikle verilerin geldiği kaynakları ve siteleri görebilmek için bu verilerle ilgili alıntılar istiyorsanız (listicle oluşturmak, içeriğe alıntılar eklemek, AI tarafından oluşturulan bilgileri incelemek gibi şeyler yapmak için), Bing Chat, hem ChatGPT hem de Google Bard için ilginç bir alternatiftir.

Devamını Oku

E-Ticaret Sitesi Açmak

Çevrimiçi olarak herhangi bir şey satabilmenin ilk adımı, kazanacağınız tüm parayı kabul edecek bir banka hesabı oluşturmaktır. Ne yazık ki, herhangi bir eski banka hesabı veya standart bir tüccar hesabı işe yaramaz, internet ödemelerini kabul edebilecek bir tüccar hesabı açmanız gerekir. Çoğu büyük banka, en iyi internet ödeme sağlayıcılarının yanı sıra

Devamını Oku

Etkili Bir Web Sitesi Sanatı

Etkili bir web sitesi için iyi tasarlanmış pek çok özellik vardır, ancak bunlar sektörünüze ve hedef kitlenize göre farklılık gösterebilir, bu nedenle Apple'ın yakın zamanda web sitelerine eklediği o parlak yeni şeye aldanmayın. Bu, sizin için anında sahip olunması gereken bir şey olduğu anlamına gelmez.

Devamını Oku

Facebook İşletme Nasıl Kurulur

Facebook günümüzde önemli bir pazarlama aracıdır, ancak yalnızca bir işletme sayfası oluşturup hedef kitlenizin onunla etkileşim kurmasını beklemekten daha fazlasını yapmanız gerekir. Gündelik bir ortam olmasına ve daha kişisel, gayri resmi bir üslupla en iyisini yapmanıza rağmen, İşletmeler için Facebook

Devamını Oku

Gelecek Yıl ve Bu Yıl Seo

Diğer herkes? Başsız tavuklar gibi ortalıkta mı koşuyorsun? Her üç ayda bir strateji veya yönergeleri kesmek ve değiştirmek? Bu, bugün yeni içerik yayınlamanın "dizine eklenmemiş" durumundan hemen ilk 3'e geçmediği anlamına gelir. Daha yaygın olanı, aşağıdakilerin bazı varyasyonlarıdır. Topikal otoriteden yoksun olmak (yükselen bir dalga tüm tekneleri kaldırır

Devamını Oku

Google Ads Yeniden Pazarlaması

Hiç bir web sitesini ziyaret ettiniz ve birkaç gün sonra tekrar çevrimiçi gezinirken, daha önce baktığınız aynı web sitesi için bir reklam gördünüz mü? Bu yeniden pazarlamadır. Google Ads yeniden pazarlaması, web sitenizi zaten ziyaret etmiş olan ve onları bir dönüşüme yönlendirmek istediğiniz kullanıcıları hedeflemenin harika bir yoludur.

Devamını Oku

Google Analytics 4 yeni özellikleri

Google Analytics, işletmeler ve web sitesi sahipleri tarafından kullanıcı davranışını izlemek ve çevrimiçi etkinlikleri hakkında bilgi toplamak için kullanılan popüler bir web analizi aracıdır. Kısa bir süre önce Google, Google Analytics 4 adlı platformun, selefine göre birkaç önemli iyileştirme sunan yeni bir sürümünü yayınladı.

Devamını Oku

Google Chatbot Derecelendirme

Neden umursayalım? Google şu anda açıkça Bard'a ve diğer AI girişimlerine çok fazla kaynak ayırıyor. Arama, ana ürünü ve baş para kazandırıcı olmaya devam ediyor, bu nedenle Google'ın Bard'a o kadar büyük yatırım yaptığını ve bildirildiğine göre kaliteyi potansiyel olarak etkileyebilecek arama sonuçlarını derecelendirmekten kaynakları çaldığını öğrenmek ilginç.

Devamını Oku

Grafik Tasarım ve Web Tasarım Farkı

Buna rağmen, grafik tasarımın kilit noktaları hala renk teorisine, tipografiye ve mizanpaja odaklanmaktadır - tüm tasarım özellikleri, bir grafik tasarımcının yaratması gereken görüntülere büyük ölçüde katkıda bulunur. Web tasarımlarından farklı olarak, herhangi bir ortamdaki görsellerin anında etkisi ile çok daha fazla ilgilenirler.

Devamını Oku

İçerik Pazarlamanın Önemi

İçerik pazarlaması, müşterilerinize yardımcı olan ve onlara ilham veren benzersiz ve bilgilendirici bir kaynağın oluşturulmasıdır. İçerik sadece kelimelerden ibaret değildir. Harika içerik, yüksek kaliteli video, etkileşimli medya, bilgilendirici infografikler, bloglar ve çok daha fazlasını içeren birçok biçimde olabilir. Yüksek kaliteli içerik, marka hikayenizi anlatmanıza

Devamını Oku

İşletme Twitter Hesabı Oluşturma

Bir iş Twitter hesabı oluşturmanız ve tweet atmaya başlamanız gerektiğini hissedebilirsiniz çünkü bu çoğunluk uzun zamandır dönüyor. Veya belki de yeni bir iş kuruyorsunuz ve bunun güçlü bir sosyal medya varlığıyla başlamanıza yardımcı olacağını biliyorsunuz. Her iki durumda da, evet, işletmenizin veya markanızın Twitter'da olması gerekebilir

Devamını Oku

İşletmeler İçin Blog Nasıl Yazılır

Evet, zaman alıcı olabilir, ancak doğru yapılırsa web sitenize ve işinize çok fazla değer katabilir. Birincisi, SEO puanınız için sayılır (içeriğin yeni içerik olduğu için gösterilme olasılığı daha yüksektir) ve işletmenizi bir endüstri uzmanı olarak markalaştırmanıza yardımcı olur. Hedef kitleniz, bilginize inanır ve güvenirse, size güvenme olasılığı daha yüksektir.

Devamını Oku

İşletmeler için Snapchat

Bazı insanlar yeni teknolojinin tedarikçileridir ve yeni yenilikleri zahmetsizce benimserler ve bazıları bir sonraki yeni şeyi alıp onunla birlikte koşmak için o kadar hızlı değildir. Pek çok kişi için, Snapchat gibi sosyal platformlar özellikle ürkütücü bir olasılık olabilir, ancak bu, topuklarımızı çevirip kaçmamız gerektiği anlamına gelmez. Bloomberg'in verilerine göre

Devamını Oku

İşletmelerin En Büyük Sorunu Nedir

Biz bu işe zaten yaşadığımız türden sorunları çözmek için girmedik. Başka nedenlerle işe girdik; harika bir ürün oluşturmak, harika bir hizmet sunmak, umarım biraz para kazanmak, kariyerlerimiz üzerinde daha fazla özerkliğe sahip olmak vb. Beklenmedik şey, ardından gelecek sorunlardı.

Devamını Oku

İşletmeniz İçin Instagram Kullanımı

Instagram'a göre , sosyal medya platformları markalarla ilişki kurmak için bir numaralı platform ve anket yaptıkları kişilerin %70'i video izlerken reklamları beğeniyor veya önemsemiyor. Bu nedenle, bu kadar çok işletmenin platformu dijital pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak kullanmasına şaşmamak gerek

Devamını Oku

İyi Site Tasarımı Neden Önemli

Çevrimiçi faaliyet gösteren hemen hemen her işletmede, iyi bir web sitesi tasarımı hiç olmadığı kadar önemlidir. Hoş ve kullanımı kolay bir web sitesine sahip olarak, ilk kez alıcılar çekebilir ve elde tutabilir, aynı zamanda müşterilerinizde bir güven ve inanç duygusu oluşturabilirsiniz. Bu son blog gönderisinde, iyi bir web sitesi tasarımının önemini ve ayrıca

Devamını Oku

Kalite Güvencesi Neden Önemlidir

Muhtemel bir müşteriyle çalışma süreci boyunca, Web Danışmanlarımız bir proje ve onun gereksinimleri hakkında netlik kazanmak için çok zaman harcarlar. Özellik listeleri hazırlanır, bütçelere karar verilir ve beklentiler belirlenir. Kalite Güvencesi (QA) sürecimiz, bir projenin ömrü boyunca bunların üçünü de sağlam tutmak için yürürlüktedir.

Devamını Oku

Kartvizitlerin Hala Önemli Olması

Kabul edelim, hepimizin çöp bir hafızası var. Bir ağ oluşturma etkinliğinde veya bir ticaret fuarında insanlarla tanışırken, muhtemelen çalıştıkları kişinin veya şirketin adına değil, eldeki sohbete odaklanıyorsunuzdur. Kartvizitleri değiş tokuş etmeden oradan uzaklaşırsanız muhtemelen isimlerini unutursunuz ve kendinize “yine kiminle konuştum?” diye sorarsınız.

Devamını Oku

Kullanıcı Deneyimi Nedir

Kullanıcı deneyimi (UX), en basit haliyle “ bir kişinin bir ürün, sistem veya hizmetin kullanımından veya beklenen kullanımından kaynaklanan algıları ve tepkileri ”dir. Web geliştiricileri, tasarımcıları ve uzmanları olarak bizim bakış açımızdan, kullanıcı deneyimi, bir kullanıcının bir web sitesini veya uygulamayı kullanırken nasıl hissettiğidir.

Devamını Oku

Google için Faydalı İçerik

Yüksek kaliteli inceleme içeriği nasıl yazılır: Kullanıcılar ve arama motorlarında kazanmak için yapılması gereken 9 şey İnceleme içeriği oluşturmak, bir ürünün özelliklerini listelemek, neden beğendiğiniz/beğenmediğiniz hakkında bir paragraf yazmak ve bir yıldız derecelendirmesi eklemek kadar basit değildir.

Devamını Oku

Marka Hikayesi Anlatımı

Yoga tutkunları için bir ürün serisi olarak başlayan şey, artık aktif olan her şey için küresel bir fenomen haline geldi. Ancak mesajlarını taraftarlarına bağırarak kalpleri kazanmadılar. Müşterilerinin hayatlarındaki yerlerini sağlamlaştıran Lulu yaşam tarzı etrafında bir topluluk oluşturdular.

Devamını Oku

Mobil Web Sitesinin Avantajları

İçeriğinizi bir mobil cihaza sunmanın iki yöntemi vardır; Duyarlı ve Uyarlanabilir. İkisi arasında tek bir temel fark vardır, o da sunucu tarafından cihaza sağlanan içeriktir. Duyarlı ile son kullanıcı, masaüstü sitenizle aynı içeriği görecektir, tek fark, daha mobil uyumlu olacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Uyarlanabilir teknoloji, kullanıcının hangi

Devamını Oku

Başarılı Bir E-Ticaret Pazarlama

Geleneksel pazarlama ile dijital pazarlamanın artık gerçek bir rekabet olmadığına karar vermeden önce, göz önünde bulundurmanız gereken daha fazla gerçek ve rakam var. Publishers Weekly'de 2021'de 825,7 milyon fiziksel kitap satıldığını bildiren bir raporla başlıyoruz . Bu, 2020'de satılan 757,9 milyon kitapla karşılaştırıldığında önemli bir artış

Devamını Oku

Müşteri İlişkilerini Yönetme

Bir Dijital Proje Yöneticisi olarak, iş memnuniyetini sağlamanın ana hedeflerinden biri, müşterilere başarılı, kaliteli, bütçeyi aşmayan ve gerçekçi bir zaman çerçevesi içinde teslim edilen projeler sunmaya yardımcı olmaktır. Durumun böyle olmasını sağlamada kilit faktör, müşterilerle olan ilişkidir; iletişim anahtardır ve müşterilerle sağlıklı, çalışan bir ilişki açısından

Devamını Oku

Ne Koyduysan Onu Alırsın

Potansiyel müşterilerimizin kendi işlerinde uzman olduklarını biliyoruz ve biz de kendi işlerimizde. Bu uzmanlık kombinasyonu, kısa bir RFP'ye dayalı bir teklif üretmek için acele etmek yerine, en iyi çözümü sağladığımızdan emin olmak için müşterilerimizin ihtiyaçlarını gerçekten öğrenmemiz gerektiği sonucuna varmamıza neden oldu.

Devamını Oku

Önce İçerik mi Tasarım mı

Bazı insanlar, herhangi bir tasarım yapılmadan önce tüm içeriğin oluşturulmasını önerir. Bunun bazı avantajları var; içerik sınıflandırması dikkate alınarak uygun bir web sitesi yapısı oluşturulabilir ve sitenin türüne (yani bu bir kopya ağır site mi yoksa resim ağırlıklı bir site mi ) hitap eden bir görsel tasarım oluşturulabilir.

Devamını Oku

Profesyonel Site Neden Önemlidir

Çevrimiçi varlığınız söz konusu olduğunda, 'yeterince iyi' demek yeterli olmayacaktır. Kitlenizin ilgisini çekecek ve markanızın kalitesini uygun bir şekilde yansıtacak, baştan sona titizlikle bir araya getirilmiş bir platforma ihtiyacınız var. Mükemmellik tesadüfen bulunmaz, çok çalışmayla, ne yaptığını tam olarak bilen insanlar tarafından elde edilir

Devamını Oku

Profesyonel Web Tasarımın Önemi

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, web kullanıcılarının %94'ü bir web sitesiyle ilgili ilk izlenimlerini tasarıma göre veriyor . Daha da şaşırtıcı olanı, web kullanıcılarının %94'ünün tasarımı bir web sitesini reddetmek veya ona güvenmemek için bir neden olarak kullanmasıdır . Bu rakamlar, web sitenizin şirketinizi profesyonelce tasvir

Devamını Oku

Sayfalar İçin AI Nasıl Kullanılır

Instapage kısa süre önce yayınlandıYapay Zeka İçerik Oluşturucu, sayfa içeriği taslağı oluşturmak için AI modellerini kullanan yeni bir özellik. Bu özellik, tüm Instapage müşterileri için sayfa oluşturucuda mevcuttur. AI Content Generator, ChatGPT, DALL-E 2 ve diğer popüler AI oluşturucuların da temelini oluşturan bir API olan OpenAI'ye dayanmaktadır.

Devamını Oku

SEO İçin Paramı Boşa Mı Harcıyorum

Google'ın hedefleri, görüntülenmesi kolay, alakalı, kaliteli arama sonuçları sağlamaktır. Google bunu, algoritma güncellemelerinde sürekli gelişen çevrimiçi içeriği değerlendirerek yapar. Bu algoritma güncellemeleri, web sitesi sıralamalarını anında etkileyebilir, bu da sizi habersiz yakalayabilir ve değişiklikleri yansıtmak için kendi SEO

Devamını Oku

SEO'lar Yapay Zeka Aramayı Benimsedi

İşte Google'ın yapay zeka geçmişine, son gelişmelerin sektörü nasıl etkilediğine ve SEO'ların değişen zamana ayak uydurmak için neler yapabileceğine bir göz atın. Aramada yapay zekayı benimsemek kaçınılmazdır. Ancak bazı SEO'ların homurdanmasına neden olan sorunlar da ele alınmalıdır. Google'ın uzun yapay zeka geçmişi

Devamını Oku

Seonun Avantajları

Bir arama motorunda üst sıralarda yer alıyorsanız, önemli miktarda gösterim alacağınız ve muhtemelen çok sayıda tıklama alacağınız garantidir. Sonuç? Web sitenize daha fazla trafik (gezinmesi kolay, iyi tasarlanmış bir web siteniz olduğu varsayılarak) ve daha fazla dönüşüm. SEO'nun bu bölümünü çivilemenin anahtarı, bilgilendirici ve alakalı içerik,

Devamını Oku

SEO'nun yatırım getirisi nedir

SparkToro tarafından 2018 yılında yürütülen bir araştırma, Google'ın web sitelerine giden en büyük tek trafik sürücüsü olduğunu ortaya koydu. Google, ortalama bir site için toplam yönlendirme trafiğinin %57,8'ini oluşturur (Facebook'un ortalama siteye yönlendirdiği trafiğin 11 katı). Yani tek bir pazarlama kanalına yatırım yapacaksanız SEO'ya yatırım yapmalısınız

Devamını Oku

Sosyal Medyada Etkileşimli Gönderiler

Kullanıcıların ek ayrıntılar için yakınlaştırma, uzaklaştırma, kaydırma ve fareyle üzerine gelmelerine izin veren etkileşimli haritalar, mükemmel bir etkileşim biçimidir. Haritanızda ne kadar fazla bilgi sağlarsanız, hedef kitleniz gönderinizle etkileşime geçmek için o kadar fazla zaman harcayabilir. İnsanlar fikirlerini ifade etmeyi sever.

Devamını Oku

Süreç Bizim İçin Neden Önemli

Kulağa basit geliyor, ama bundan başka bir şey değil. Uygulama süreci dikkatli düşünmekten daha fazlasına ihtiyaç duyar, neyin doğru olduğunu bilmek için yanlış şeyi yapma konusunda deneyime ihtiyaç duyar ve bu hiç de basit değildir. En iyi sürecin uygulanabilmesi için başarısız olmanız gerektiğini söylemiyorum ama kesinlikle yardımcı oluyor.

Devamını Oku

Uzaktan Eğitim Nasıl Olmalı

Bazen yeni işe alınan kişiyle yüz yüze olmayabilirsiniz ve ne kadar bitkin veya kafası karışmış göründüklerini göremezsiniz veya bunalmış olup olmadıklarını anlayamazsınız. Ayrıca kendilerine çok fazla bilgi verilip verilmediğini söylemek konusunda henüz rahat hissetmeyebilirler.

Devamını Oku

Varlık SEO'su Kesin kılavuz

YouTube, bilgi dağıtımını büyük ölçüde etkilese de, birçok konu için öğrenme deneyimini düzleştirdi. Platformda en başarılı içerik oluşturucular, kitlelerini eğitirken tarihsel olarak kolay yolu seçmişlerdir. Sonuç olarak, içerik oluşturucular yakın zamana kadar varlıklar üzerinde fazla zaman harcamadılar. Bu nedenle, NLP araştırmacılarından varlıklar hakkında bilgi

Devamını Oku

Web Siteniz Potansiyel Müşteri

Potansiyel müşteriler, bir işletmenin can damarıdır ve bu ihtiyacı beslemek için web sitenizden daha iyi bir yer olabilir: diğer bir deyişle, çevrimiçi mağaza vitrininiz. Bu olası satışlar, nihai satışlarınızın tohumlarını ekecektir: ve bu, hem ürün hem de hizmet tabanlı işletmeler için geçerlidir. Bu nedenle, web sitesi ziyaretçilerini olası satışlara dönüştürme beceriniz

Devamını Oku

Web Sitenize Kişilik Ekle

Video, kişisel görüntü dokunuşunu bir sonraki seviyeye taşımakla kalmaz, aynı zamanda tüketicileriniz de bunu tercih eder. Videoyu tüketmek çok kolay. Bir izleyicinin tek yapması gereken, arkanıza yaslanıp onu özümsemektir (aktif bir unsur içeren okumaya kıyasla). Minimum çaba gereklidir. Ve kabul edelim - en az direniş yolunu seçmek insan doğasıdır

Devamını Oku

Web Sitesi Logosu Tasarlama

Web sitenizin logosu, potansiyel bir müşterinin sitenize tıkladığında gördüğü ilk şeylerden biridir. Bu logonun kalitesi işletmenize ve müşterinin marka hakkında edindiği izlenime yansır. Bu, müşterinin çevrimiçi kalıp kalmayacağını veya tıklama yapıp yapmayacağını belirleyebilir, bu nedenle kaliteli bir logoya sahip olmak hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Devamını Oku

Web Sitesi Tasarımının Geleceği

Hiç şüphe yok ki, 21. yüzyıla doğru ilerledikçe, web tasarımı giderek daha önemli hale gelmeye devam edecek. Ancak işletmelerin zihninde gerçekten ön planda olması gereken şey, duyarlı web sitesi tasarımıdır . İnsanların çoğu hayatlarını cep telefonlarında çevrimiçi olarak yaşıyor ve buna rağmen, birçok işletme hala mobil cihazlarda doğru şekilde yeniden

Devamını Oku

Web Tasarımı ve Web Geliştirme

Web tasarımı ve geliştirme, genellikle birbirinin yerine kullanılan iki terimdir, ancak bunlar farklı becerilere ve uzmanlıklara sahip farklı alanlardır. Burada, benzerlikleri ve her iki mesleğin birbiriyle nasıl ilişkili olduğu da dahil olmak üzere web tasarımı ve web geliştirme arasındaki farkları keşfedeceğiz

Devamını Oku

Yapay Zekada Microsoft'un Vizyonu

Bing'in Chat'e reklam eklemesi ( reklamlar zaten oradaydı ) ile ilgili hikaye dışı hikayede kaybolan, Microsoft'un içerik oluşturuculara yeni Bing'in amacının "yayıncılara daha fazla trafik ve gelir sağlamak" olduğu konusunda güvence vermeye çalışan bir blog gönderisiydi.

Devamını Oku

YouTube SEO İpucunuz

Yeni başlayanlar için ilk YouTube SEO ipucumuz, kanal adınızda nişinizle ilgili YouTube SEO anahtar kelimelerini kullanmaktır. Ancak her video için anahtar kelime optimizasyonuna odaklanılmalıdır ve bu planlama gerektirir. YouTube SEO anahtar kelimeleriniz, videonuzun konusuyla uyumlu olmalıdır, böylece doğru izleyiciler aradıklarında onu bulabilirler.

Devamını Oku

E-Ticaret Firma İçin Neden Önemli

Bugün herkes internette herhangi bir yerden daha fazla zaman geçiriyor. Başlangıçlardan iyi büyümüş şirketlere kadar herkes, ürünlerinin veya hizmetlerinin çevrimiçi olarak satılabildiği bir e-ticaret web sitesinden yararlanabilir. E-ticaret olmadan, internet dünyası artık neredeyse imkansız. E-ticaret, hiçbir şekilde yavaşlamayan, hızla büyüyen bir tüketici tabanı oluşturuyor.

Devamını Oku

Tescil Domain Web Tasarım Reklam Ajansı Olarak Her Bilgi, Makale ve Video Kullanımızınıza Açıktır, Çekinmeyiniz :)

7/24 0507 770 07 27